Bakteriyel prostatit - semptomlar, tedavi, korunma

bakteriyel prostatit nedir

Prostat bezindeki iltihaplanma, her yaştaki erkeklerde en sık görülen ürolojik sorunlardan biridir. Prostat iltihabının nedenleri arasında bakteri ve virüsler baskındır.

Bakteriyel prostatit nedir?

Şu anda, sınıflandırmada çeşitli bakteriyel prostatit türleri ayırt edilir:

 • Prostatın akut iltihabı.Hastalığın temel özelliği, klinik belirtilerin ve hastadan gelen şikayetlerin ciddiyeti ve ayrıca laboratuvar testlerindeki sapmalardır. Ancak akut forma rağmen prognoz olumludur. Çoğu durumda, tam iyileşme mümkündür. Tabii ki ancak doğru teşhis ve tedavi ile. Ve önleme ile hastalık artık kendini hatırlatmayabilir.
 • Subakut formu.Akut bir hastalığın tezahürlerinin arka planına karşı, hasta kendi kendine ilaca başvurduğunda veya başlangıçta reçete edilen ilaç kursunu tamamen tamamlamadığında ortaya çıkar. Bazı durumlarda, bu başlangıçta yanlış bir tedavi taktiği olabilir. Sonuç olarak, semptomların önemli bir kısmı yavaş yavaş kaybolur, ancak bazı belirtiler (idrar bozuklukları, cinsel işlevin bozulması, genital bölgede rahatsızlık) devam edebilir ve rahatsızlığa neden olabilir. Zamanında alınmazsa, hastalık sık alevlenmelerle kronikleşir. Enfeksiyonun özelliklerine bağlı olarak, hastalığın subakut formunun ilk gelişimi de mümkündür.
 • Kronik hastalık türü.Neredeyse her zaman, kronik prostatit ihmal edilen, tedavi edilmeyen veya yanlış tedavi edilen bir hastalıktır. Semptomların çoğu sürekli olarak somut rahatsızlık getirir. Herhangi bir olumsuz koşul, durumu hızla kötüleştiren bir alevlenmeye neden olur.

Akut bakteriyel prostatit

Hastalık her zaman akut başlar ve hızla gelişir. Başlangıçta, genellikle 38. 5 derecenin üzerindeki değerlere ulaşan genel bir sıcaklık reaksiyonu meydana gelir. Hemen hemen dizürik bozukluklar ortaya çıkar (sık, küçük porsiyonlarda zor idrara çıkma, zorunlu (ani) idrara çıkma dürtüsü, idrar akışının zayıflaması ve bazen idrarın tamamen tutulmasına kadar).

Çok önemli bir semptom perinede, kasıkta, skrotumda, alt karında ağrıdır. Başlangıçta ağrı sadece idrara çıkma sürecine eşlik ediyorsa, bir süre sonra istirahat de dahil olmak üzere sürekli rahatsız edebilir. Ağrı belirtilerine ek olarak, hastanın cinsel isteğinde azalma ve ereksiyonda bozulma vardır.

Bu bakteriyel prostatit belirtileri ile hasta uzman bir üroloğa gelir. Doktor kan ve idrar testleri ister ve çoğu durumda bu yeterli olabilir. Şiddetli ağrı olmadığında mikroskopik inceleme için prostat salgısı alınabilir.

Hastalığın akut formunda, dijital muayene sırasında karakteristik bir tezahür şiddetli ağrı olacaktır. Aynı zamanda, enfeksiyonun yayılmasını provoke etme riski nedeniyle prostat masajı yapılmaz.

Ürolog, laboratuvar testleri ve hasta şikayetlerine dayanarak tanı koyar. Ardından, genellikle aşağıdakileri içeren tedaviyi reçete eder:

 • Geniş spektrumlu ilaçlarla antibiyotik tedavisi. Mikroorganizmaların duyarlılığı hakkında veriler varsa, hasta için daha etkili antibiyotikler seçmek mümkündür.
 • Ağrı kesiciler tablet şeklinde ve topikal kullanım için rektal fitiller şeklinde reçete edilebilir. Güçlü bir ağrı sendromu ile genellikle birleştirilirler.
 • İdrar çıkışını iyileştiren antispazmodikler ve ilaçlar.
 • Direnç mekanizmalarını harekete geçirmeyi amaçlayan topikal preparatlar. En çok reçete edilenlerden biri, organotropik biyolojik olarak aktif moleküller içerdiklerinden, lokal bağışıklığı ve direnci uyaran prostat bezinin dokularından bir özü olan müstahzarlardır.

Bu terapötik önlemler listesi, ardından tıbbi reçetelere ve önlemeye bağlılık, tam bir iyileşmeyi garanti eder.

Prostatın subakut iltihabı

İlk aşamadaki subakut form, akut olandan farklı değildir. Ancak eksik veya kesintili tedavi nedeniyle oluşur. Aynı zamanda, hastanın uyanıklığı, en sık olarak tamamen kaybolan ateş gibi en akut semptomların ortadan kalkmasıyla azalır. Ancak diğer semptomlar - dizürik bozukluklar, samimi alandaki rahatsızlıklar, günlük yaşamda ağrı veya rahatsızlık - minimal belirtilerle de olsa kalır. Yavaş yavaş, hasta onlara dikkat etmemeye alışır.

Sürekli durgun bir süreç yavaş yavaş kronik hale gelir. Çok sık olarak, bağışıklık sisteminin herhangi bir şekilde zayıflaması, klinik tablonun gelişmesiyle sürecin alevlenmesine yol açar. Subakut prostatit tedavisi aşağıdakilere dayanmaktadır:

 • Mikroorganizmaların duyarlılığının zorunlu olarak belirlenmesi ile antibiyotik tedavisi.
 • Ağrı kesiciler ve çoğu zaman uzun süreli etki ile.
 • İdrar çıkışını iyileştiren antispazmodikler ve ilaçlar. Bu durumda, bazı değişikliklerin geri alınması zor olduğundan daha uzun kurslara ihtiyaç vardır.
 • Lokal bağışıklık ve organotropik direnç mekanizmalarının aktivasyonu ile topikal preparatlar. En sık reçete edilenlerden biri, prostat dokusu özü içeren müstahzarlardır.

Subakut prostatitin tedavi sürecini tamamlaması ve gerekli tüm tavsiyelere titizlikle uyması son derece önemlidir. Bu durumda, hastalığı tedavi etme ve kurtulmanın imkansız olacağı kronik bir forma geçişini önleme şansı vardır.

kronik prostatit

Hastalığın bu klinik formu farklı şekillerde ilerleyebilir. Bir alevlenme ile klinik tablo, prostat bezinin akut bir iltihaplanma şekline benzer hale gelir ve alevlenmenin dışında, minimal olarak belirgin semptomlar sürekli olarak mevcuttur.

Remisyonda bakteriyel prostatitin önde gelen belirtileri:

 • Disürik bozukluklar. Çoğu zaman, durgun, zayıflamış bir jet şeklinde idrar akışının hızında bir azalma ile temsil edilirler. Mesanenin tamamen boşalma hissi yoktur. Özellikle geceleri küçük porsiyonlarda idrara çıkma dürtüsü karakteristiktir - bu semptoma noktüri denir.
 • Samimi alanın ihlalleri. Bu durumda ilişki sırasında rahatsızlık olur ve boşalma sırasında da ağrı görülebilir. Hastalığın önemli bir belirtisi, ereksiyon kalitesinde bir azalmanın yanı sıra, kısırlığa kadar gebe kalma yeteneğinde bir azalmadır.
 • Kronik ağrı sendromu. Sürekli olarak bulunur, bir erkeğin yaşam kalitesini düşürür ve faaliyetini ve çalışma yeteneğini olumsuz yönde etkiler. Aynı zamanda hipotermi, fiziksel aktivite, stres gibi etkenler sıklıkla ağrıyı artırır.

Kronik bir hastalığın alevlenmesi ile bakteriyel prostatit tedavisi, akut veya subakut formların tedavisinden farklı değildir:

 • Enflamasyona neden olan mikroorganizmaların duyarlılığının zorunlu olarak belirlenmesi ile antibiyotik tedavisi.
 • Ağrı kesiciler ve çoğu zaman uzun süreli etki ile.
 • İdrar çıkışını iyileştiren antispazmodikler ve ilaçlar. Mevcut değişiklikler hemen hemen geri döndürülemez ve kalıcı olduğundan, genellikle yeterince büyük dozlarda uzun süreli bir alım gereklidir. Bu durumda ana görev, dizürik fenomenlerin şiddetini azaltmaktır.
 • Organotropik ve organoprotektif bir direnç mekanizması ile lokal etkinin bakteriyel prostatiti için ilaçlar. En çok reçete edilen ilaçlardan biri, prostat bezinin dokularından elde edilen bir özü olan ürünlerdir.

Herhangi bir bakteriyel prostatit formunun uygun şekilde önlenmesi

Şu anda uzmanlar, başlangıçta hastalık riskini azaltmaya yardımcı olan ve kronik formlarında alevlenmelerin sıklığını ve şiddetini azaltan üç ana önleyici alanı tanıyor. Bu, aşağıdakiler gibi risk faktörlerinin etkisini azaltarak elde edilir:

 • Düzensiz cinsel aktivite ile bez dokularında kan dolaşımının durgunluğu;
 • Korunmasız cinsel ilişki sırasında eşlerin sık sık değişmesi;
 • Cinsel yaşamda uzun bir ara veya aşırı, zayıflatıcı cinsel aktivite;
 • Üretranın mekanik olarak kaba stimülasyonu, özellikle mikrotravmatizasyon ve doğrudan bakteriyel enfeksiyon nedeniyle tehlikeli;
 • Genel ve yerel hipotermi;
 • Düşük fiziksel aktivite ve ağırlıklı olarak yerleşik yaşam tarzı;
 • Fiziksel yorgunluk, yorucu fiziksel aktivite;
 • Genital organların travmatizasyonu.

Öncelikli korunmahastalığın ortaya çıkmasını önlemeye yöneliktir. Burada kişisel ve samimi hijyenin sağlanması, fiziksel ve cinsel aktivitenin normalleştirilmesi, stresli durumlardan ve perine hipotermisinden kaçınmak için önemli bir rol verilir.

ikincil önlemebulaşıcı sürecin en eksiksiz tedavisini amaçlamaktadır. En iyi sonuç tam bir iyileşmedir. Tedavi ne kadar doğru seçilirse ve erkek doktorun reçetelerini yerine getirmekten ne kadar sorumlu olursa, tam iyileşme olasılığı o kadar yüksek olur.

Üçüncül önlemebakteriyel prostatit, hastalığın zaten kronik bir form kazandığı durumlarda gereklidir. Ana amacı, hastalığın alevlenmelerinin ortaya çıkmasını önlemektir.

Yukarıdaki önleyici tedbirlerin tümü her zaman alevlenmeye karşı tam koruma sağlayamaz. Son zamanlarda, yerel bağışıklık seviyesini yükselten ilaçlar ortaya çıkmış ve aktif olarak kullanılmıştır. Bu prostat dokusunun direncini arttırır. Bazı müstahzarlar bitki kökenlidir. Bunlar, hormonal bileşiklerin bitki analogları nedeniyle hareket eder. Ancak, bu fonların etkililik derecesi hala araştırılmakta ve tam olarak kanıtlanmamıştır.

Hayvanların doku ekstraktlarına dayalı müstahzarlar daha önemli bir kanıt tabanına sahiptir. İnsan vücudu için tamamen uygun organik bileşikler. Bunlar arasında en yaygın olarak reçete edilenler, sığır prostat dokusunun ekstraktından elde edilen fitiller ve ampullerdir. Prostat üzerindeki olumsuz etki risklerini azaltmada kanıtlanmış bir klinik etkinlik düzeyine sahiptirler. Bu fonları kullanırken, bezin koruyucu rezervlerinde bir artış olur. Ayrıca direnç artar ve prostata gerekli biyolojik olarak aktif moleküller sağlanır. Bu şekilde, "minimum direnç noktasında" güçlendirme sağlanır.